poniedziałek, 5 marca 2012

SYNTEZA DDS

Moja synteza do „Bartka”

W środowisku 39 FM wszyscy wiedzą, że buduję minitransceiver „Bartek”  oto jeden z etapów modyfikacji  w procesie jego  powstawania. Wszystko wskazuje na to, że w końcowej fazie będzie znacznie odbiegał od początkowego schematu.

W najbliższym czasie postaram się przedstawić foto relacje z dotychczasowych prac. A teraz trochę o mojej syntezie:

Artykuł z magazynu ŚWIAT RADIO:

… DDS (ang. Direct Digital Synthesis) to bezpośrednia synteza cyfrowa - najnowsza metoda generacji przebiegów o rozmaitych kształtach i częstotliwościach stabilizowanych źródłem kwarcowym (lub atomowym). Do niedawna, ze względu na wysokie koszty podzespołów, metoda ta była stosowana wyłącznie w wysokiej klasy sprzęcie profesjonalnym. Dzięki postępom w technologii układów scalonych DDS zaczyna powoli wypierać PLL z coraz większej liczby zastosowań.
Nadal jednak jest to metoda droższa, choć ceny układów systematycznie spadają.  W DDS przebieg wyjściowy jest wytwarzany w sposób całkowicie cyfrowy, można wręcz powiedzieć, że jest on obliczany. Przedstawiony syntezer częstotliwości został opracowany przez niemieckiego krótkofalowca DL4JAL.
Przedstawiony syntezer częstotliwości, zbudowany w oparciu o generator VFO z bezpośrednią przemianą częstotliwości - DDS, wyświetlaczem LCD i sterowaniem mikroprocesorowym, opracowany przez niemieckiego krótkofalowca DL4JAL, w ostatnim czasie jest z powodzeniem odwzorowywany w naszym kraju….

Budowa syntezera
Opisany układ, którego schemat znajduje się na rysunku 1, wykorzystuje możliwości wysoko zintegrowanego układu scalonego DDS firmy Analog Devices - AD9850 (zakres częstotliwości od 0 do 34MHz).
 Wskaźnikiem częstotliwości i informacji o aktualnych parametrach jest wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD, zawierający dwuliniową matrycę po 16 znaków. Całość jest sterowana mikroprocesorem AT89C52 z serii Atmel MC-51. Użycie pamięci EPROM pozwala uzyskać olbrzymią liczbę pamięci częstotliwości, teoretycznie do 400 - po 200 dla VFO A i B, a także umożliwia dopasowanie częstotliwości generatora w zależności od użytej częstotliwości pośredniej transceivera i planowanego rodzaju mieszania. Cały układ jest przy tym niewiele większy niż wyświetlacz LCD.
DL4JAL postawił sobie za cel skonstruowanie uniwersalnego układu generatora VFO, który będzie mógł być zastosowany do urządzenia nadawczo-odbiorczego własnej konstrukcji, z dowolną częstotliwością pośrednią i różnymi koncepcjami mieszania (VFO poniżej lub powyżej odbieranej częstotliwości). Strojenie częstotliwości przebiega za pomocą tarczy zliczającej impulsy….
 
Pełny tekst artykułu na stronach magazynu SWIAT RADIO 8 /2004

 Tak wygląda mój DDS:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty