czwartek, 22 grudnia 2016

SKRZYNKA ANTENOWA 3-30 MHz

WARTA POLECENIA                               
Zaletą  jest niski koszt.
Temat  przedstawiałem na łamach bloga w kwietniu 2013r. Chciałbym powrócić do tego zagadnienia i podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami i zrelacjonować budowę wspomnianej skrzynki.
Skrzynka antenowa
powstała według chematu podanego przez SP6SYV, który był przetestowany i chwalony przez licznych praktyków. Jego zaletą jest brak wariometru lub cewki z odczepami. Wybór zakresu odbywa się dwu pozycyjnym przełącznikiem.
Schemat jest stosunkowo prosty, składa się z dwóch transformatorów w.cz. włączonych w obwody rezonansowe. Przełącznikiem wybiera się pojedynczą  lub podwójną transformację impedancji. Pozycji A używa się poniżej 10 MHz, B- powyżej. przy strojeniu należy kierować się jednak głównie najmniejszym SWR-em.

Skrzynkę wyposażyłem  w reflektometr. Płytkę na której osadzone są cewki wykonałem z pleksi ( może to być laminat bez folii ) a cewkę z drutu fi 2 mm. Po wkręceniu cewek w płytkę zabezpieczyłem je klejem na gorąco. .

Strojenie jest także proste , wstępnie stroimy ją na najlepszy odbiór  kondensatorem C2, a następnie korygujemy strojenie przy przełączeniu na nadawanie, dobierając wzajemny  stosunek pojemności kondensatorów C1 i C2.

A oto moje dzieło w relacji  foto:
DZIAŁA EKSTRA⇨

3 komentarze:

  1. Tak tak świetnie działa , u Grzesia super wyglada

    OdpowiedzUsuń
  2. Żebyś wiedział Krzysiu to urządzenie świetnie działa i według mnie warto je zrobić - koszt nie wielki.
    Satysfakcja gwarantowana

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty