poniedziałek, 8 maja 2017

MIERNIK MOCY I SWR


Źródło: https://sp5cib.rf.pl/Strony/Technika/SWR16F88.html
   Reflektometr składa się z dwóch płytek. Na jednej jest zmontowany sprzęgacz kierunkowy w tradycyjnym układzie z jednym transformatorem sprzęgającym. Na drugiej płytce znajduje się część cyfrowa.
 Najpierw uruchamiamy sprzęgacz. Podłączamy sztuczne obciążenie i do wyjścia "Odb" miernik uniwersalny. Następnie trymerem regulujemy minimum wskazań. Po wyregulowaniu stosunek napięć na wyjściach "Odb" i "Pad" powinien być lepszy od 20 a najlepiej powyżej 100 (40db).
Po wyregulowaniu sprzęgacza montujemy całość. Przyrząd wymaga kalibracji. Kalibrację trzeba wykonać przez podanie na wejście reflektometru bardzo dokładnie znanego poziomu mocy z nadajnika (najlepiej ok. 25W). Kalibrację wykonuje się w setup-ie przyrządu wywołanego klawiszem "setup". Dokładny opis : **** Kalibracja miernika powinna być wykonana w następujący sposób: Wciskamy klawisz SETUP i naciskamy go po podaniu zasilania do miernika. Podajemy na wejście obciążonego sztucznie reflektometru dobrze znaną moc - najlepiej 20W. Jeśli jest inna klawiszami UP/DOWN ustawiamy wartość mocy doprowadzonej. Pojawi się napis OK.. Teraz wciskamy klawisz SETUP - pojawi się ekran z pytaniem "Zapisać??". Wciskając klawisz DOWN wybieramy T. Zatwierdzamy klawiszem SETUP, że tak.. Teraz po ponownym włączeniu nadajnika przyrząd powinien pokazać moc którą wcześniej wczytaliśmy. Jeśli tak jest, miernik gotowy jest do pracy.

Automatyczne podświetlania po pojawieniu się dowolnej mocy z nadajnika na wejściu SWR-metra oczywiście po dodaniu jednego tranzystora i opornika podłączonego do nóżki 16 procesor.
Płytka drukowana przyrządu ma wymiary 80x40mm i musi być wykonana na laminacie dwustronnym.
 Zmodyfikowany wsad do procesora jest tutaj : hex  Pobór prądu jest niewielki i akumulatorki 1500mAh starczają na wiele dni pracy. 

 W sprzęgaczu użyłem rdzeni ferrytowych znajdujących się w oprawkach żarówek energo- oszczędnych. Transformator został nawinięty drutem DNE 0,2 2x10zw . Dławik ma 30zw. Wymiary płytki 85x30mm. Tak wykonany przyrząd umożliwia pomiar współczynnika SWR i mocy -odbitej i dostarczonej w zakresie 5-150W 1,8Mhz - 60Mhz. Wykonując inny sprzęgacz na zakres UKF można wykonać uniwersalny SWR-metr pracujący doskonale w przedziale f = 1,5 - 500Mhz. Przyrząd dostarcza wiele satysfakcji.

1 komentarz:

  1. Jeżeli wytrzyma 1.5 kw to biorę :)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty