Filtr radiokomunikacyjny audio
Coraz częściej użytkownicy starszych, ale także i nowszych transcieverów montują wewnątrz swoich urządzeń w torach odbiorczych p.cz. dodatkowe filtry kwarcowe, zawężające pasmo. Dzięki takim usprawnieniom odbiór jest przyjemniejszy, ponieważ z reguły znika męczący szum oraz sygnały przedostające się spoza częstotliwości, która nas interesuje.
Jedną z bardzo ważnych cech każdego układu odbiorczego jest selektywność. Jeżeli odbiornik jest tani, a jednocześnie przeznaczony do kilku emisji, to na pewno jest układowo uproszczony i ma filtry przygotowane do odebrania najszerszego sygnału, dla jakiego został zaprojektowany. Typowo jest to 6kHz dla szerokopasmowego AM lub FM i pasmo audio musi być zdolne do przepuszczania właśnie takich sygnałów. Jeżeli jest dodatkowy filtr SSB (3kHz), to z kolei operator CW będzie miał na pewno problemy, jeżeli będzie chciał odebrać sygnały poniżej 800Hz. Będzie narzekał na duży QRM w zakresie częstotliwości aż do 6kHz lub więcej. Wtedy nawet „kliksy” kluczowania stacji, z którą się pracuje, są dokuczliwe, nie mówiąc o QRN i zakłóceniach liniowych z sieci elektrycznej…
…Coraz częściej użytkownicy starszych, ale także i nowszych transcieverów montują wewnątrz swoich urządzeń w torach odbiorczych p.cz. dodatkowe filtry kwarcowe, zawężające pasmo, nie wspominając o układach DSP. Dzięki takim usprawnieniom odbiór jest przyjemniejszy, ponieważ z reguły znika męczący szum (szum nie będący sygnałem, który chcemy odbierać, czyli tzw. szum biały, szum liniowy, syczenie…) oraz sygnały przedostające się spoza częstotliwości, która nas interesuje. Oprócz układów wewnętrznych, są także dostępne urządzenia zewnętrzne (filtry).
Montowanie dodatkowych filtrów na zewnątrz urządzenia jest często koniecznością, jeśli wziąć pod uwagę, że nie można we własnym zakresie (np. w czasie trwania gwarancji) wykonywać jakichkolwiek zmian w układzie. Nie mówiąc już o tym, że np. w radiotelefonach CB powoduje to automatycznie utratę homologacji (certyfikatu zgodności).
Zamontowanie filtru na kablu do dodatkowego głośnika jest proste i oczywiście nie narusza żadnych przepisów, ale aby taki filtr był skuteczny, musi być wyposażony w odpowiednie układy kształtujące charakterystykę. Zawężanie toru przepuszczania wzmacniacza m.cz., niezależnie od użytego filtru, daje najlepsze rezultaty w odniesieniu do emisji cyfrowych i telegrafii, ale na fonii często się nie sprawdza, bo każde zawężenie powoduje pogorszenie jakości i, co za tym idzie, zrozumiałości sygnału fonicznego. Na pewno zbyt wąski filtr foniczny spowoduje pogorszenie czytelności modulacji. W ostatnim czasie dużą popularność zdobył zewnętrzny filtr audio SCAF-1 firmy IdiomPress. Z reklam wynika, że czyni on przyjemniejszym nasłuch radiowy, niezależnie od tego, czy ktoś jest operatorem SSB, czy CW.
SCAF-1 jest aktywnym filtrem dolnoprzepustowym oferującym użytkownikowi możliwość nastawienia częstotliwości odcinania filtru, dając oszałamiające 96dB na oktawę wyciszania sygnałów powyżej częstotliwości odcięcia i bez białego szumu. Jest to doskonałe uzupełnienie filtru kwarcowego lub mechanicznego.Jest to nowoczesny filtr dolno przepustowy do 3kHz, który można zamontować na torze audio praktycznie każdego urządzenia radiokomunikacyjnego.
Najważniejsze parametry urządzenia SCAF-1
- wymiary: 75x40x130mm
- zasilanie: 11,5-14,5V/DC
- pobór prądu: 300mA
- wzmocnienie sygnału: 10dB
- pasmo przenoszenia: 350Hz–3,5kHz
- tłumienie poza pasmowe: 96dB/oktawę
Więcej w artykule Świat Radio Maj 2007
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz